• تعمیر لوازم خانگی با تعمیر کار گروپ

    برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

علت جمع شدن آب در کف یخچال چیست؟

چکیده محتوا این صفحه

علت جمع شدن آب در کف یخچال چیست؟

یخچال فریزر یکی از اجزای بسیار مهم در بین لوازم خانگی و به ویژه وسایل آشپزخانه به شمار می رود. به همین دلیل، باید بدانیم علت جمع شدن آب در کف یخچال چیست؟ این وسیله کاربردی و گران قیمت جزو وسایل سرمایشی به شمار می رود که، می تواند مواد غذایی را، تا مدت زمان زیادی مطبوع، خنک و سالم نگه داری نماید.

گاهی اوقات مشکلات فراوانی برای این وسیله مهم و حیاتی به وجود می آید. ممکن است یخچال دچار برفک شود و یا شاهد تجمع آب درون محیط داخلی آن شویم. در نظر داریم که، در این مطلب به بررسی علت جمع شدن آب در کف یخچال و راه حل های این مشکل بپردازیم.

بیشتر بخوانید: تعمیر یخچال در فردیس کرج

انواع مختلف دستگاه های یخچال و فریزر

به منظور اطلاع از علت جمع شدن آب در کف یخچال بایستی با انواع مختلف این دستگاه آشنا شویم. یخچال و فریزرها معمولا در دو مدل جدید و بدون برفک و یخچال فریزر های قدیمی و یا برفکی وجود دارند. یخچال های مدرن و بدون برفک به نام دیفراست نیز شناخته می شوند.

عمده تفاوت این دو نوع یخچال در تولید برفک است. روند برفک زدایی در یخچال های بدون برفک معمولاً طی یک مدت زمان معین و توسط قطعه ای به نام المنت صورت می گیرد. هنگامی که، این برفک ها آب می شوند؛ آب به دست آمده درون یک قطعه از جنس گالوانیزه فرو می ریزد.

آب فرو ریخته درون این قطعه گالوانیزه، سپس وارد قطعه دیگری به نام اواپراتور خواهد شد. پس از این مرحله این آب به مرحله تبخیر خواهد رسید. در صورتی که، تحت هر شرایطی از جمله یخ زدن و یا مسدود بودن این قطعه آب به درستی تبخیر نشود؛ شاهد جمع شدن آب در کف یخچال خواهیم بود.

همواره مسأله تجمع آب در کف یخچال یک مشکل اساسی و ناخوشایند به شمار می رود و برای این که، بتوان در صدد رفع این مشکل برآمد؛ بایستی از علت جمع شدن آب در کف یخچال مطمئن شوید. در ادامه با برخی از موارد ایجاد کننده این مشکل آشنا خواهیم گشت.

مشکلات و نقص فنی در سیستم دیفراست

یک علت جمع شدن آب در کف یخچال را، می توان در سیستم دیفراست یخچال جستجو نمود. دیفراست را، به نام سیستم برفک زدایی یخچال نیز می شناسند. این سیستم به این گونه ای است که، نوعی سنسور بر روی اواپراتور یخچال وجود دارد که، یخ ها و برفک های روی این قطعه را شناسایی می نماید.

این سنسور باعث می شود تا، این برفک ها توسط نوعی المنت به آب تبدیل شوند. پس از این مرحله آب به دست آمده از برفک های یخچال بایستی توسط یک نوع لوله به نام لوله درین تخلیه شود. منطقه نهایی که، آب به آن وارد خواهد شد یک نوع ظرف می باشد. این ظرف در مجاورت کمپرسور یخچال قرار دارد.

کمپرسور در نزدیکی این ظرف تخلیه قرار گرفته است. گرمای ساطع شده توسط کمپرسور، باعث تبخیر آب می گردد. این امر مزیت دیگری نیز برای خود کمپرسور به همراه دارد که، باعث خنک شدن کمپرسور می شود. بنابراین می توان گفت که، یک علت جمع شدن آب در کف یخچال وجود مشکل در لوله تخلیه یا درین است.

خراب شدن ناودان گالوانیزه یخچال

در بخش های پیشین این مطلب گفته شد که، آب برفک درون یک قطعه از جنس گالوانیزه تجمع می یابد. سپس بر اثر تکرار چرخه کاری یخچال و مجاورت کمپرسور دچار تبخیر خواهد شد. تحت هر شرایطی اگر این ناودان گالوانیزه ای دچار مشکلاتی شود ممکن است عمل تجمع آب در یخچال صورت بگیرد.

به عنوان مثال، گاهی اوقات این ناودان از محل صحیح قرار گیری خود خارج شده و شیب نامناسبی پیدا کند. در این حالت نیز شاهد خروج آب از این ناودان خواهیم شد. جنس خود این ناودان گالوانیزه ممکن است در اثر مرور زمان دچار مشکلات و زنگ زدگی شود.

در این حالت با انجام عمل دیفراست و آب شدن برفک های یخچال، آب تجمع شده درون این ناودان دچار نشتی شود و از ناحیه سوراخ شده این ناودان خارج شود. در واقع یک علت جمع شدن آب در کف یخچال می تواند مربوط به خراب شدن ناودان گالوانیزه آن باشد.

نشتی در گاز مبرد یخچال

وجود نشتی در گاز مبرد یخچال یک علت جمع شدن آب در کف یخچال به شمار می رود. وظیفه گاز مبرد یخچال خنک نمودن یخچال است. حال اگر این گاز دچار نشتی شود یخچال دچار کاهش و افت در دما خواهد شد. به همین دلیل یخچال به جبران این امر یکسره به کار کردن می پردازد تا، محیط درون خود را خنک نگه دارد.

در این حالت، یخچال به طور مداوم کار می کند و عمل خنک کنندگی را، یکسره انجام می دهد. بنابر این، برفک های بیشتری نیز آب خواهند شد. همین امر منجر به ورود آب به کف یخچال و فریزر می شود. به طور کلی می توان گفت نشتی گاز مبرد یکی از علل اصلی تجمع آب در کف یخچال است.

نشتی در گاز مبرد یخچال

قرار گرفتن لوله درین در مجاورت فریزر

یک علت جمع شدن آب در کف یخچال می تواند به دلیل قرار گرفتن لوله درین و یا لوله تخلیه در مجاورت فریزر باشد. پیش از این اشاره شد که، وظیفه لوله تخلیه خارج نمودن آب از یخچال است. بنابراین اگر این لوله در نزدیکی فریزر قرار بگیرد ممکن است این آب دچار یخ زدگی شود.

یخ زدگی آب در بالای لوله درین می تواند منجر به سرریز شدن آب از قسمت انتهای این لوله شود. رفع این مشکل بایستی یک نوع المنت بر روی لوله درین نصب نمود تا، از این مشکل جلوگیری به عمل آورد. این المنت همچنین، قادر خواهد بود که، یخ ها را ذوب نماید.

قرار گرفتن لوله درین در مجاورت فریزر در واقع یک نوع نقص فنی در فریزر و یخچال به شمار می رود. اطلاع از این علت جمع شدن آب در کف یخچال یک امر کاملاً تخصصی است و نیازمند بررسی یخچال و فریزر توسط یک تکنسین متخصص می باشد.

پس از این که، تکنسین و یا تعمیرکار متخصص پی به این مشکل برد می توان ناحیه پشتی فریزر را، با برش برداشت و نسبت به فاصله دادن لوله درین از فریزر اقدام نمود. لازم به ذکر است که، لازمه این امر مراجعه به یک گروه تعمیراتی متخصص و خبره است تا، تعمیر یخچال به نحو احسن صورت بگیرد.

سوراخ شدن لوله تخلیه و یا درین

سوراخ شدن لوله درین و یا لوله تخلیه یخچال یک علت جمع شدن آب در کف یخچال می باشد. گاهی اوقات لوله درین یخچال دچار انسداد می شود. در این حالت بایستی نسبت به رفع انسداد آن اقدام نمود. برای این منظور گاهی اوقات از یک نوع سیم مفتولی استفاده می نمایند.

همچنین، می توان از ترکیب جوش شیرین و آب گرم استفاده کرد تا، گرفتگی و انسداد لوله درون را رفع نمود. انجام کلیه این اقدامات ممکن است منجر به ایجاد آسیب و یا سوراخ شدن لوله در این گردد. در این حالت هنگامی که، یخچال در حال انجام عمل دیفراست می باشد آب از این ناحیه سوراخ شده خارج می شود.

آب برفک های یخچال در این صورت به فضای درونی یخچال وارد می شود و باعث تجمع آب در فضای درونی آن می شود. بنابراین اگر لوله درین یخچال دچار سوراخ شدگی باشد؛ می تواند یک علت جمع شدن آب در کف یخچال به شمار برود.

ذوب شدن یخ پلاستافوم

در یخچال های دیفراست و یا بدون برفک نوعی پوشش جهت محافظت و نگهداری از اواپراتور بر روی این قطعه قرار داده می شود. این پوشش را، به نام فوم پلاستافوم می شناسند. از آنجا که، فوم خاصیت کشسانی دارد؛ می تواند مقداری آب به خود جذب نماید.

قرار گرفتن پلاستافوم در مجاورت اواپراتور یخچال باعث یخ زدن این آب جذب شده می شود. این یخ ها با ورود یخچال به مرحله دیفراست آب شده و می توانند علت جمع شدن آب در کف یخچال باشند. در این حالت حتما بایستی از عدم سوراخ بودن لوله های تخلیه مطمئن شد.

نکات مهم به هنگام مواجه شدن با تجمع آب در کف یخچال

در ادامه مبحث علت جمع شدن آب در کف یخچال در نظر داریم به ذکر چند نکته مهم در این مورد بپردازیم. هنگام روبرو شدن با تجمع آب در فضای درونی یخچال حتماً یخچال و فریزر را، از برق جدا نمایید. در غیر این صورت ممکن است آسیب ها و مشکلات جدی تری برای یخچال و شخص شما به وجود بیاید.

اگر در زمینه تعمیر و عیب یابی یخچال و فریزر هیچگونه سررشته ای ندارید؛ حتماً بایستی در اسرع وقت با کارشناسان متخصص در این زمینه تماس بگیرید تا، نسبت به عیب یابی و یافتن علت جمع شدن آب در کف یخچال اقدام نمایند.

نکات مهم به هنگام مواجه شدن با تجمع آب در کف یخچال

کلام پایانی

علت جمع شدن آب در کف یخچال بنا بر دلایل مختلفی اتفاق می افتد. به طور کلی علت این اتفاق کاملاً تخصصی بوده و بایستی توسط یک گروه تعمیراتی خبره و با سابقه بررسی شود. تنها در این حالت است که، عمل عیب یابی به صورت اصولی صورت می گیرد.

در صورت روبرو شدن با این مشکل، می توانید با گروه تعمیرکارگروپ تماس بگیرید. کلیه متخصصان این گروه تعمیراتی دارای سابقه چندین ساله در زمینه عیب یابی و رفع مشکلات انواع یخچال فریزرها می باشند. نمایندگی تعمیر لوازم خانگی در تهران و کرج با تعمیر کار گروپ

درخواست آنلاین تعمیر لوازم خانگی
تکنسین های ما در سریع ترین زمان با شما در تماس خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *