• تعمیر لوازم خانگی با تعمیر کار گروپ

    برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی

چکیده محتوا این صفحه

علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی

علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی به عوامل مختلفی بر می گردد. بخاری از وسایل اصلی گرمایشی است، که کمتر خراب می شود و در صورت خرابی نیز با هزینه ارزان تعمیر خواهد شد، ولی اگر در روزهای سرد سال به هر دلیلی از کار مشکلات فراوانی را برای کاربران ایجاد می‌کند.

بخاری گازی اگر به درستی مراقبت یا سرویس نشود ایراداتی از جمله روشن نماندن ترموکوپل را پیدا می‌کند. اگر ترموکوپل بخاری شما خاموش می شود، در این مقاله از سایت تعمیرکارگروه با ما باشید، تا با علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی آشنا شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

نحوه کارکرد بخاری گازی

در نخستین بخش از مقاله پیش از اینکه به علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی اشاره کنیم، شما را با نحوه کارکرد این وسیله گرمایشی مقرون به صرفه آشنا خواهیم کرد.

بخاری گازی یکی از انواع وسایل گرمایشی است، که با انرژی ارزان گاز کار می‌کند، از آنجایی که هزینه خرید، نصب و استفاده از این وسیله گرمایشی بسیار ارزان است، بسیاری از افراد بخاری گازی را به دیگر وسایل گرمایشی همانند شوفاژ ترجیح می‌دهند. مکانیسم کارکرد بخاری گازی بسیار ساده است و شبیه به فر گازی یا آبگرمکن گازی کار می کند.

در بخاری گازی با‌ روشن شدن شمعک گاز به مشعل ارسال می‌شود و با توجه به ان شعله‌ای که تنظیم کرده‌اید محیط اتاق گرم خواهد شد. پس همانگونه که متوجه شدید، نحوه کارکرد بخاری گازی بسیار ساده و بدون هرگونه پیچیدگی است و تنظیم دمای آن از طریق سوئیچی که در کنار آن تعبیه شده است، انجام می‌گیرد.

بخاری گازی اغلب اوقات با سرویس دوره ای و بدون نیاز به نگهداری خاصی سالیان سال برای شما کار می‌کند، اما گاهی به دلایل مختلف ترموکوپل آن روشن نمی‌ماند، که برای تعمیر آن نخست باید علت را بررسی کنید در ادامه مقاله با ما باشید تا راجع به علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی صحبت کنیم.

آشنایی با ترموکوپل بخاری گازی
آشنایی با ترموکوپل بخاری گازی

آشنایی با ترموکوپل بخاری گازی

در این بخش از مقاله نیز پیش از اینکه در مورد علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی صحبت کنیم، شما را با ترموکوپل که از قطعات بسیار مهم سیستم‌های گازی مانند بخاری یا آبگرمکن گازیست، آشنا می‌کنیم.

ترموکوپل وظیفه کنترل یا قطع و وصل گاز را بر عهده دارد. این قطعه نقش حیاتی را در سیستم‌های گرمایشی که با گاز کار می‌کنند بر عهده دارد؛ زیرا از خطرات احتراق و انفجار ناشی از نشت گاز تا حد زیادی جلوگیری می‌کند. زمانی که مشعل بخاری گازی به علل گوناگون همانند ریخته شدن آب، وزیدن باد یا نرسیدن اکسیژن کافی خاموش می‌شود و عملیات گازرسانی متوقف نشود، بحران‌های زیادی همانند گاز گرفتگی به وجود می‌آید.

اگر ترموکوپل به درستی کار کند عملیات گازرسانی را متوقف خواهد کرد و از این فاجعه جلوگیری می‌کند. ولی به هر علتی که ترموکوپل بخاری گازی دچار ایراد شود، قادر به انجام وظیفه خود یعنی قطع شدن گاز در زمان خاموشی مشعل نیست، که حوادث ناگوار زیادی را به بار خواهد آورد.

نحوه کارکرد ترموکوپل بخاری گازی درچنین مواقعی بدین گونه است، که سنسور تعبیه شده در آن سرد می‌شود، تا جریان گاز را قطع کند و از نشت آن جلوگیری شود.

پس اگر ترموکوپل به هر علتی نمی‌شود باید فوراً برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد. در بسیاری از مواقع علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی انباشت دوده بر روی آن است، که در این صورت فقط باید ترموکوپل را دوده زدایی کنید، تا ایراد آن برطرف شود، در ادامه مقاله سایر علل را با هم بررسی خواهیم کرد که نیاز به تعمیر حرفه ای نزد تعمیرکاران دارد.‌

نحوه کارکرد ترموکوپل بخاری گازی

در این بخش از مقاله علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی شما را با نحوه عملکرد این قطعه حیاتی آشنا خواهیم کرد. ساختار ترموکوپل بسیار ساده است و از دو سیم فلزی تشکیل شده که این فلزها به یکدیگر در یک سو متصل می‌شوند.

هنگامی که مشعل بخاری روشن می‌شود، گرما به نقطه اتصال این دو فلز انتقال یافته و بر اساس قوانین فیزیک در دو سر این فلز جریان الکتریسیته برقرار می‌شود. ترموکوپل از یک سو به پیلوت و از سوی دیگر به قطعه‌ای به نام بوئین وصل است.

روشن کردن مشعل بخاری گازی مسیر گاز باید باز باشد و برای باز کردن این مسیر واشر لاستیکی بوئینگ را باید به سمت پایین نگه داشت، که این کار فقط با برقراری جریان الکتریسیته انجام می گیرد.

در صورتی که به هر علتی جریان گاز متوقف شود، مشعل نیز خاموش خواهد شد. همچنین با از بین رفتن گرما جریان الکتریسیته قطع شده و در نتیجه ترموکوپل بخاری سرد و بخاری گازی خاموش شده و قادر به گرم کردن محیط نیست.

زمان روشن کردن بخاری باید حدود پنجاه ثانیه شمعک را فشار دهیم، تا ترموکوپل بخاری گازی گرم و در نهایت وظیفه‌اش را که گازرسانی به مشعل است، را انجام دهد.

بررسی علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی و رفع آن
بررسی علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی و رفع آن

بررسی علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی و رفع آن

زمانی که قصد روشن کردن بخاری گازی را دارید، باید دکمه فرمان را فشار دهید تا جریان گاز به شمعک انتقال یابد. برخی اوقات که شمعک بخاری به دلیل خرابی ترموکوپل روشن نشود و برای برطرف کردن خرابی این قطعه ابتدا باید با علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی را پیدا کنید.

از ایرادهای رایج روشن نشدن شعله این است، که زمانی که کلید فرمان بخاری گازی را در یک زمان مشخصی فشار می‌دهید، شعله روشن خواهد شد، ولی اگر دستتان را از روی کلید فرمان بردارید، عملیات گاز رسانی قطع می شود و در نتیجه شمعک خاموش خواهد شد.

اگر در شمعک خود با چنین مشکلی روبرو شدید مطمئن باشید که ایراد در خرابی ترموکوپل است و برای استفاده از بخاری گازی ایمن چاره‌ای جز تعمیر ترموکوپل نخواهید داشت.

علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی به دلایل مختلفی بازمی‌گردد. این دلایل شامل وارد شدن ضربه به علت جابجایی، شکستگی، قطع شدن‌های متوالی جریان گاز ، نصب نادرست بخاری روی زمین می شود. اگر ترموکوپل بخاری گازی تحت هر یک از این شرایط قرار بگیرد، برای رفع ایراد آن چاره ای جز تعویض این قطعه به دست تعمیرکاران حرفه‌ای ندارید.

سخن پایانی

در این مقاله از تیم تعمیر سایت تعمیرکار گروپ شما را با علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی و نحوه تعمیر آن آشنا کردیم. اگر هر یک از وسایل گازی شما مانند فر گازی، بخاری گازی یا آبگرمکن گازی دچار مشکل شده یا ترموکوپل آنها ایراد پیدا کرده است، برای بررسی علت و تعمیر یا تعویض آن وارد سایت تعمیرکار گروه شوید و از مشاورین ما راهنمایی بگیرید.

درخواست آنلاین تعمیر لوازم خانگی
تکنسین های ما در سریع ترین زمان با شما در تماس خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *