• تعمیر لوازم خانگی با تعمیر کار گروپ

  برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

15 علت صدای زیاد یخچال و صداهای غیر طبیعی یخچال

چکیده محتوا این صفحه

15 علت صدای زیاد یخچال و صداهای غیر طبیعی یخچال

در صورت آشنایی با 15 علت صدای زیاد یخچال می توانیم به خوبی با مشکلات این تجهیز آگاه شویم و در صورت بروز مشکلی بلافاصله برای رفع آن اقدام نماییم. یک سری صدا ها که از یخچال ساطع می شوند، کاملا طبیعی هستند، اما بعضی صدا ها کاملا عجیب و غیر عادی می باشند و نشانه بروز آسیب و مشکل در یخچال خواهند بود.

از این رو جهت مراقبت از این دستگاه لازم بوده، تا به صدا ها خوب توجه نماییم. در این مقاله دلایل ایجاد صدای غیر عادی که ولوم بالایی را دارد، بررسی خواهیم نمود. خواهشمندیم در این مقاله با ما همراه شوید و اطلاعات خود را در رابطه با 15 علت صدای زیاد یخچال ارتقا دهید.

چرا یخچال هنگام فعالیتش صدا تولید می کند؟

در رابطه با بررسی 15 علت صدای زیاد یخچال، باید اول به این نکته اشاره کنیم، که یخچال به حالت عادی صدایی از خودش تولید می کند. صدای تولید شده توسط یخچال در هنگام فعالیتش می تواند به عوامل مختلفی برگردد. در زیر به برخی از دلایل ممکن اشاره می کنیم؛

 1. فن خنک کننده: یخچال ها دارای فن های خنک کننده هستند، که وظیفه جریان هوای سرد در داخل یخچال را دارند. این فن ها ممکن است در حالت عادی صدایی تولید کنند که به عنوان صدای عملکرد طبیعی یخچال محسوب می شود.
 2. کمپرسور: کمپرسور در یخچال برای فشرده کردن و چرخاندن مبرد استفاده می شود. هنگامی که کمپرسور روشن می شود، ممکن است صدایی شبیه به دمیدن باد یا آهنربا تولید کند. این صدا نیز به عنوان صدای عملکرد طبیعی یخچال در نظر گرفته می شود.

این نوع صدا کاملا شناخته شده است و به عنوان 15 علت صدای زیاد یخچال در نظر گرفته نمی شود.

 1. جریان آب: در برخی از یخچال ها، هنگامی که آب به صورت خودکار تخلیه می شود یا به دستگاه سازگاری برای ساخت یخ می رسد، ممکن است صدایی مشابه جریان آب تولید شود. این صدا نیز صدای طبیعی یخچال هستند.
 2. تنظیمات دما: هنگامی که یخچال برای رسیدن به دمای مورد نظر تلاش می کند، یک چرخه خاص را طی خواهد کرد، که در اصطلاح اکثر ما آن را به عنوان آف یا آن یخچال می شناسیم. این پروسه با یک سری صدا همراه خواهد بود، که کاملا عادی است و جزو 15 علت صدای زیاد یخچال قرار نمی گیرد.

معمولاً صداهایی که توسط یخچال تولید می شود، در حدی هستند که قابل تحمل می باشند و به عنوان صدای طبیعی یخچال در نظر گرفته می شوند. اما اگر صداها بسیار بلند، غیرعادی یا مزاحم باشند، ممکن است نشانگر وجود مشکلی در یخچال باشند. در این صورت، بهتر است با تعمیرکار مجاز یا پشتیبانی فنی تماس بگیرید تا مشکل را بررسی و رفع کنند.

چرا یخچال هنگام فعالیتش صدا تولید می کند؟

دلایل ایجاد صدای بلند و غیر عادی از یخچال

در این بخش از مقاله به خوبی 15 علت صدای زیاد یخچال را برایتان تشریح خواهیم نمود. تشخیص این صدا ها از همدیگر بسیار مهم بوده و سلامت فیزیکی دستگاه را تحت الشعاع قرار می دهد و لازم بوده، تا به آنان توجه شود. به موارد زیر توجه نمایید؛

 1. خرابی عایق صوتی: در صورتی که عایق صوتی یخچال خراب شده باشد، موجب انتقال صداهای بیشتر به بیرون می شود. پلاستوفوم های بکار رفته شده در یخچال حکم عایق را نیز دارند. اگر حجم یونولیت بکار رفته شده در یخچال کمتر باشد، عملکرد عایق صوتی مختل خواهد شد.
 2. مکان نامناسب یخچال: قرار گرفتن یخچال در مکانی نامناسب می تواند باعث افزایش صداهای آن شود. برخی از مکان های نامناسب شامل قرار گرفتن در نزدیکی دستگاه های حرارتی، نزدیکی به دیوارهای غیر استاندارد، یا در مکان های بسته و بدون جریان هوا سبب شده، تا یخچال در شرایط استانداردی قرار نگیرد و صدای زیادی بدهد. این آیتم از جمله 15 علت صدای زیاد یخچال می باشد.
 3. خرابی در فن خنک کننده: فن خنک کننده یخچال اگر خراب شده باشد، یا درست کار نکند، موجب افزایش صداهای غیر طبیعی می شود، که البته این میزان صدا به نسبت نوع آسیب وارد شده متفاوت خواهد بود، گاهی کم و گاهی بسیار زیاد است.
 4. خرابی در کمپرسور: کمپرسور یخچال که مسئول فشرده سازی گاز مبرد است، در صورت خرابی این قطعه صدا های نا متعارفی از دستگاه می آید، که نباید نسبت به آن ها بی توجه باشیم.
 5. لوله های خراب یا فاقد عایق: لوله های یخچال که برای عبور گاز مبرد استفاده می شوند، اگر خراب شده شده باشند و یا عایق و روکش آن ها از بین رفته باشد، صدا های عجیب و غیر طبیعی از یخچال بلند خواهد شد.
 6. واحدهای الکتریکی خراب: یکی دیگر از 15 علت صدای زیاد یخچال، آسیب دیدن قطعات الکتریکی سیستم خواهد بود . خرابی در قطعات الکتریکی یخچال مانند سوئیچ ها، ترانسفورماتورها یا قطعات مربوط به کنترل دما و فشار می تواند به صداهای غیر طبیعی منجر شود. البته هر کدام از این قطعات در صورتی آسیب دیدگی منجر به تولید صدا های متفاوتی می شوند.
 7. بسته بودن لوله ها: بسته شدن لوله های یخچال به دلیل انسداد یا تجمع یخ ممکن است باعث ایجاد صداهای غیر طبیعی شود. برای رفع این مشکل کافی است چندین ساعت یخچال را از برق بکشید و اجازه دهید، تا تمام یخ ها آب شود.
 8. نصب نادرست: نصب نادرست یخچال ممکن است باعث ایجاد صداهای ناخوشایند شود. برخی از موارد نادرست شامل نصب زاویه دار یخچال می باشد، به نحوی که بر سطح زمین منطبق نخواهد بود. البته نصب در فضای بسته بدون جریان هوا نیز عامل ایجاد صدای نا متعارف است.
 9. افزایش فشار گاز مبرد: افزایش فشار گاز مبرد در سیستم یخچال ممکن است به صداهای غیر طبیعی منجر شود. در این صورت به تعمیر تخصصی نیاز پیدا خواهید کرد. هر گونه تغییر در گاز مبرد جزو 15 علت صدای زیاد یخچال است.
 10. صداهای تعمیراتی: در برخی از موارد که یخچال تازه از تعمیر درآمده است و قطعات جدید در آن نصب می شود، صداهای غیر طبیعی از آن ساطع می گردد، که البته چندان جای نگرانی نیست، چرا که این گونه صدا ها موقتی هستند و پس از گذشت یک بازه زمانی خاص برطرف می شوند. البته اگر این گونه صدا ها ادامه دار بودند، نشانه انجام تعمیرات غیر استاندارد بوده و مجدد ملزم به تکرار این پروسه خواهید بود.
 11. شیشه های خراب: شیشه های یخچال که ممکن است خراب شده باشند، که منجر به افزایش صداهای غیر طبیعی می شوند. چرا که شیشه ها در صورت آسیب دیدگی نمی توانند سر جای خود به درستی نصب شوند و قرار بگیرند و مدام می لغزند و این امر منجر به تولید صدای غیر عادی در یخچال می شود.
 12. لرزش های ناشی از تعادل نادرست: اگر یخچال به طور ناصحیح در زمین قرار بگیرد و تعادل صحیح نداشته باشد، ممکن است به لرزش و صداهای غیر طبیعی منجر شود. البته گاهی این عدم تعادل ناشی از خرابی پایه های یخچال است، که باید به آن ها رسیدگی شود. این آیتم نیز جزو فاکتور های به وجود آورنده 15 علت صدای زیاد یخچال می باشد.
 13. اشیاء درون یخچال: اگر اشیاء درون یخچال به صورت نامناسب قرار گرفته باشند و با بخش های دیگر برخورد کنند، قطعا صدا های عجیب و غریبی از یخچال بلند می شود.
 14. خرابی سیستم خنک کننده: یخچال دارای سنسور هوشمندی است. اگر سیستم خنک کننده به درستی کار نکند، صدای آژیر به صورت پیاپی پخش خواهد شد. این بدان معناست که یخچال در شرایط نا مطلوبی است و باید برای تعمیر آن اقدام شود . با این اوصاف تولید 15 علت صدای زیاد یخچال چندان عجیب نمی باشد.
 15. خرابی نوار دور درب یخچال: اگر نوار دور یخچال حالت فنری خود را از دست بدهد و یا پاره شود، درب به خوبی به یخچال چفت نمی شود و صدا های مختلفی از یخچال بر می خیزد.

موارد بالا به خوبی بیانگر 15 علت صدای زیاد یخچال بودند. توجه داشته باشید، که هر کدام از دلایل یک صدای خاص تولید می کند، از این رو نباید نسبت به این گونه صدا بی تفاوت باشیم.

دلایل ایجاد صدای بلند و غیر عادی از یخچال

نکات مهم جهت مراقبت از یخچال

در مبحث 15 علت صدای زیاد یخچال لازم بوده، تا به یک سری نکات مهم اشاره کنیم، که به حفظ سلامت یخچال کمک می کنند و مانع از آسیب دیدگی و خرابی آن می شوند، به موارد زیر توجه نمایید؛

 • تمیز کردن منظم: یخچال را به طور منظم تمیز کنید. از پاک کردن داخل و بیرون یخچال با استفاده از آب و صابون نرم استفاده نمایید و همچنین از پاک کردن لبه ها و درب ها نیز خودداری نکنید.
 • کنترل دما: دمای یخچال را در محدوده مناسب نگه دارید. دمای یخچال باید در حداقل 3-5 درجه سانتیگراد و دمای فریزر باید در حداکثر منفی 18 درجه سانتیگراد باشد. در این شرایط با مشکلاتی همچون 15 علت صدای زیاد یخچال مواجه نمی شویم .
 • عدم ایجاد فشار بر یخچال بیش از ظرفیتش: هر یخچال ظرفیت خاصی داشته و به همان اندازه قادر به تحمل فشار است، نباید بیش از ظرفیت یخچال به آن فشار وارد کنیم. مواد غذایی در محفظه ها و قفسه های مناسب قرار دهید و از پر کردن یخچال به طور غیر منظم خودداری نمایید.
 • عدم قرار دادن مواد گرم: مواد غذایی گرم را مستقیماً در یخچال قرار ندهید. اجازه دهید مواد غذایی به دمای اتاق برسند و سپس آن ها را در یخچال قرار دهید.
 • عدم قرار دادن اشیاء داغ در نزدیکی یخچال: از قرار دادن اشیاء داغ نزدیک به یخچال خودداری کنید. این می تواند باعث افزایش بار حرارتی در داخل یخچال گردد و باعث خرابی سیستم خنک کننده شود. با توجه به این که خرابی این سیستم جزو 15 علت صدای زیاد یخچال بود، باید به این آیتم توجه نماییم .
 • عدم برخورد با درب: از برخورد زیاد با درب یخچال خودداری کنید. برخورد مکرر با درب می تواند باعث لغزش و خرابی درب و یا نوار دور آن شود.
 • اجتناب از تجمع یخ: لوله های داخلی یخچال را همیشه بررسی کنید و اجازه ندهید تا یخ آن را احاطه کند. برای رفع این اتفاق در یک بازه زمانی مشخص یخچال را خاموش کرده و سپس از برق بکشید. مواد غذایی را نیز به محیطی سرد و عایق انتقال دهید و صبر کنید تا تمام یخ یخچال آب شود و سپس آن را تمیز کرده و مجدد به برق وصل نمایید.

زمانی 15 علت صدای زیاد یخچال برطرف خواهد شد، که به خوبی از یخچال استفاده کنیم و آیتم های بالا را رعایت نماییم.

نکات مهم جهت مراقبت از یخچال

کلام آخر

در این مقابه به بررسی و ارزیابی 15 علت صدای زیاد یخچال پرداختیم. در واقع شرایط نا مطلوبی که یخچال در آن قرار می گیرد، منجر به این گونه خطا ها خواهند شد.

البته بسیاری از این مشکلات به راحتی توسط یک تعمیرکار ماهر و متخصص همچون مجموعه تعمیرکار گروپ برطرف خواهد شد. این مجموعه با برند های مختلف یخچال آشنایی داشته و به خوبی مشکلات موجود در آن ها را از بین می برد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با معنی کلمات روی لباسشویی ال جی

درخواست آنلاین تعمیر لوازم خانگی
تکنسین های ما در سریع ترین زمان با شما در تماس خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *